05. March 2021 3 minutit lugeda

Rühmatreeningud keelatud – mis edasi?

Ilmselt ei leidu täna enam ühtegi inimest, kes ei oleks vähemalt ühest allikast kuulnud või lugenud, et regulaarne liikumine ja treening on tervisele mitte ainult kasulik, vaid lausa hädavajalik. Õnneks elame maailmas, kus võimalusi liikumiseks ning sportimiseks on tuhandeid ning meelepärase tegevuse peaks endale leidma igaüks.

Üheks populaarseimaks treening suunaks iseseisva sportimise kõrval, on juba läbi aegade olnud rühmatreeningud ja igasugu muud grupiviisilised liikumised. Olgu siis tegu kambavaimu, treeneri juhendamise või ideega, et üheskoos on kergem, kuid ometigi on väga paljudel inimestel just tänu rühmatreeningutele endas trenni tegemiseks kergem motivatsiooni leida.

Trenniga on sageli nii nagu hammaste pesuga – see tuleb lihtsalt ära teha. Olgu see tegevus nii südamelähedane kui tahes, kõigil tuleb ette päevi ning perioode, kus mõtled, et: “Ah tühja, jätaks vahele.”. Sellisel hetkel tuleb end lihtsalt kokku võtta ning end üle spordiklubi lävepaku vedada. Tee endaga kokkulepe, et kui peale (soojendust) ja esimest harjutust ei ole ikka veel trenn meeldivaks muutunud, siis võid sellel päeval tagasi koju minna. Enamasti aga läheb hoopis vastupidi – esimese harjutuseni jõudes hakkab naeratus näole kerkima ning keha ja vaimu sundimise asemel tunned enda üle hoopis uhkust.

Kui aga võtta inimestelt ära see miski, mis annab ka selle viimase tõuke ja motivatsiooni trenni minna, siis võib hoopis juhtuda, et ei aita ka enam tahtejõud. Täpselt sellises olukorras on praegu kõik need treenijad, kes on harjunud käima rühmatreeningutes. Võimalust, et kõik üheskoos treeningsaalis kokku saada lihtsalt hetkeolukorrast tulenevalt ei ole. Sa mõtled: “Ma ei tea mis harjutusi teha, mul pole enam seda vahvat seltskonda ümber ega treenerit, kellest innustuda.”. Puudu on teisipäeva õhtune BodyPump ja võistlusmoment iseendaga, et olla igal nädalal eelmisest korrast tugevam. Pole enam Siimu madalat kõmisevat häält, mis käseb veel 3 kordust teha, Liina energilist entusiasmi ega Maiki “Jõuad veel!” hüüet. Mis saab edasi?

Paljud treeningud on koroona ajal kolinud online’i. Nii saad oma lemmiktreeneriga koduses keskkonnas endiselt LIVE-trennide vahendusel “kokku saada”. Ning kui oma keharaskusega harjutused liiga lihtsateks muutuvad või Sul kodus treeningvahendeid ja lisaraskusi ei ole, siis kohtub treener Sinuga hoopis välitreeningus. Peamine, et leiad võimaluse liikuda.

Võib-olla on praegune muutuste aeg aga hoopis heaks indikaatoriks proovida midagi täiesti uut. Näiteks alustada individuaalselt treenimist jõusaalis. Tundub alguses kindlasti hirmutav, eriti, kui Sa seal kunagi varem käinud ei ole. Kuid tegelikkuses on ka jõusaalis võimalik treenida väga mitmekülgselt ja huvitavalt. Pead vaid andma saalile võimaluse ja usaldama oma treenerit. Iseseisev treening toetab rühmatreeninguid ning vastupidi.

Jõusaali kasutegurid:

  • Vormi oma keha – võimalus keskenduda just konkreetsete lihasgruppide arendamisele ja esile tõstmisele
  • Saad rohkem süüa – suurem lihasmass kulutab puhkeolekus rohkem kaloreid
  • Arenevad lihased/lihasgrupid – mis rühmatreeningutes teinekord tähelepanuta jäävad
  • Teed trenni siis, kui ise tahad – jõusaali ei pea kiirustama kellaaja peale
  • Võimalus teha trenni ka treeneri juhendamisel
  • Jõutreening “võitleb” vananemisega – vananedes kaob ka lihasmass. Lihased aga panevad meie luud liikuma. Ka kõige igapäevasemad tegevused, nagu näiteks trepist kõndimine vajavad lihastugevust.

See ei ole mitte lõpp, vaid Sinu iseseisvate treeningute algus! Kui rühmatreeningud taas päevakorda tulevad, oled igati eelistatud. Oled omandanud teadmised jõusaalis treenimisest, pööranud suuremat rõhku tehnikale ja sooritusele ning keskendunud harjutustele, mis toetavad just Sinu personaalseid eesmärke. Jõusaal ja rühmatreeningud toetavad teineteist ning nende kahe treeningstiili sünergias võid olla kindel, et kohtled oma keha ja vaimu talle väärilisel moel.