03. November 2018 7 minutit lugeda

Kõige populaarsemad rühmatreeningud

Seda, et rühmas liikumine ning grupitegevused on motiveerivad, ei ole vist vaja mainidagi. Juba inimese loomuses on tugev instinkt kuhugi kuuluda ning liikuda koos sarnaselt mõtlejatega. Nii on ka treeningutes. Rühmatreeningud annavad kaastreenijate ja treeneri näol motivatsiooni ning indu. Lisaks on see ideaalseks lahenduseks, kui jõusaalis treenimine ei ole Sinu “tassike teed” või soovid pidevalt vaheldust erinevate stiilide näol. Aegade jooksul on välja mõeldud väga palju erinevaid treeninguid ning -stiile ning tihti ei teagi millist valida. Tulemused on need, mis kujundavad mõne treeningu populaarsemaks, kui teise.

Lihaseline ja tugev BodyPump

Les Mills kontsepttundide hulka kuuluv BodyPump on vaieldamatult üks populaarsemaid trenne kogu maailmas. Ilmselt ei ole ole olemas mitte ühtegi spordiklubi, mille tunniplaanist seda trenni ei leiaks või ühtegi treenerit, kes sellest varem kuulnud ei oleks. Ning seda kõike põhjusega – hea vorm, vastupidavus ning lihastoonus on järjepidevuse ja õige tehnika korral kiiresti saavutatavad. 60-minutiline lihasvastupidavustreening keskendub kõikidele peamistele lihasgruppidele ning treenib jõudu ja vastupidavust.

Harjutusi sooritatakse erineva raskusega hantlite, ketaste ning kangiga. Kavast ei puudu ka korralik soojendus, harjutused matil ning venitused. Kuna tegu on siiski raskema lihastreeninguga on kõige optimaalsem sagedus treenimiseks kolm korda nädalas. Sarnaselt iga jõutreeninguga vajavad lihased treeningu järgselt taastumiseks vähemalt 48 tundi, see on hädavajalik nii arenguks, heaks enesetundeks kui ka vigastuste vältimiseks. Kui soovid tihedamalt treenida, siis tee lisaks kardiotunde, jooksu, rattasõitu või mõnda keha-meele treeningut.

BodyPump treeningule sarnaselt efektiivseid tulemusi andev treening on CXWorx, mis keskendub eelkõige kere keskosa lihastele. Tunnis kasutatakse vabaraskust ja kummilinti, et töötada läbi korsettlihaskond, süvalihased ja rühi eest vastutavad lihasgrupid nagu näiteks tuharapiirkonna süvalihased ja õlavöö. Ideaalne täiendus treeningutele, kus keskkoht väga suurt koormust ei saa. Eriti julged ja edasijõudnud treenijad võivad kombineerida oma treeningplaanis BodyPump ja CXWorx treeningud.

Mereväelaste lemmik TRX

Kui BodyPump on kõige parem stiilinäide klassikalisest jõutreeningust ning kõige sarnasem nö “vanakooli” jõusaali treeningule, siis sammuke edasi tugevuse ja vastupidavuse arendamiseks on funktsionaaltreeningud. Kiiresti populaarsust kogunud mereväelaste eeskujul koostatud TRX treening pakub põnevust ning avastamisrõõmu. Ning seda mitte ainult huvitavate harjutuste näol, vaid ka trennijärgsel päeval uusi endast märku andvaid lihasgruppe avastades. Kõiki harjutusi sooritatakse ainult oma keha raskusega kasutades selleks kahte spetsiaalset reguleeritavat rihma.

TRX on tund, kus saad täielikult keskenduda sooritusele ning lihaspingutusele, sest koreograafiline osa selles treeningus puudub. Küll aga on see väljakutse tasakaalule ning koordinatsioonile. Selles treeningus ei ole ükski kehaosa ega lihas käsitletav kui omaette üksus, sest enamike harjutuste sooritamisel kaasatakse töösse ka kerekeskosa- ning sisemised lihased.

Vähemalt sama palju vaheldusrikkust, kui pakub seda TRX, pakub ka Revali uusim Motion Cage treening. See spetsiaalne jõusaaliseade koosneb erinevatest treeningvahenditest ning seadetest nagu näiteks plokk, sangpommid, topispallid, kang, erinevad rihmad, trambuliin, rööbaspuu, köied, kõrgendus, rihmad jpm. Iga treening on eelnevast erinev ning väljakutsuv. Et harjutuste sooritamise viis on kõige sarnasem jõusaalis treenimisele, siis on see väga sobilikuks treeninguks ka meestele. Kõikide harjutuste puhul valid raskuse ning sooritamise tempo ise, sest selles tunnis on oluline eelkõige õige tehnika ning sooritus, kui kiirus.

Rasvapõletustreeningute A ja O – Spinning

Et hoida oma lihased ja liigesed liikuvatena ning keha sitkena, on hea aeg-ajalt kombineerida oma treeningutesse ka rasvapõletustreeninguid. Selleks üks parimaid on jalgratturite lemmik – Spinning. Treening on äärmiselt populaarne just oma intensiivsuse ja mõjutatavate kehapiirkondade tõttu. Esiteks on see suurepärane rasvapõletustreening ning teisalt saab sellest tunnist kaunid ning tugevad jala- ja seljalihased. Spetsiaalsel sisejalgrattal kasutatakse erinevaid sõidutehnikaid nii istudes kui seistes ning varieeritakse tempot. Tänu sellele arendab intervalltreening aeroobset ja kiiruslikku vastupidavust ning lihasjõudu.

Keha ja meeli tasakaalustav BodyBalance

Raskeid jõutreeninguid sobib kõige paremini tasakaalustama keha ja meele tunnid. Enamjaolt on need inspireeritud idamaistest treeningstiilidest, kus pööratakse palju tähelepanu lihaste heaolule, tehes seda liikuvuse parandamise kaudu. Kui tunned, et stress on Sinust võitu saamas või talvine pime aeg on muutumas rusuvaks, siis on keha ja meele treeningud vaimu turgutamiseks parimad. Üks tuntumaid on kindlasti Tai Chi ja Pilatese baasil loodud BodyBalance treening.

Ei tasu aga eeldada, et tegu oleks kerge või pelgalt venitava treeninguga. Harjutused panevad proovile nii tasakaalu, koordinatsiooni kui ka painduvuse. Tänu statsionaarsetele hoidmistele ning õigele hingamistehnikale tunned pingutust kindlasti ka trennijärgsetel päevadel. Iga treening lõppeb keha lõõgastava ja mõtteid puhastava meditatsiooniplokiga, mis on jõukohane kõigile. Selleks, et heita pilk iseenda sisse, ei ole vaja eelnevat aastate pikkust jooga või mediteerimise kogemust. Seda kõike, kuidas saavutada ideaalne tasakaal oma keha ja meele vahel, õpetab Sulle BodyBalance treening.

Ravivate omadustega Jooga

Ei räägita asjata, et jooga näol on tegu imetreeninguga, mis seljatab kõik lihas- ja liigesvaegused ning aitab üles leida õnnetunde ning eneseusu. Jooga kultuur ulatub lausa kümnete sajandite tagusesse aega. Teaduslikud artiklid defineerivad seda kui inimese püüdu reguleerida ja korrastada oma käitumist, hoiakuid ning mõtlemist senise teadvuseseisundi ületamiseks ning teatava ideaalse seisundi (nirvaana) saavutamiseks. Tänapäevases tavaharrastajatele mõeldud maailmas aga tuntakse joogat kui lihasvastupidavust arendavat treeningut.

Tunnis õpitakse erinevaid jooga asendeid ehk asanaid ning rahulikku, sügavat hingamistehnikat. Treeningud aitavad parandada füüsilist vastupidavust, arendada lihasjõudu ja painduvust ning korrigeerida rühti. Lisaks jõudu nõudvatele asenditele, annab tund suurepärase võimaluse saavutada tasakaal keha ja meele vahel ning vabaneda sisemistest pingetest ning stressist. Jooga on tund ainult iseendale ning selles treeningus saalis ringi vaadata ning end teiste treenijate võimetega võrrelda ei tasu. Kui esimeses treeningus suudad napilt puudutada oma pahkluid, siis õige pea võtad kätega juba vabalt varvastest kinni.

Eriti efektiivsed on joogaharjutused aga soojas ruumis, kus lihased ja liigesed muutuvad tänu temperatuurile kordi painduvamateks. Selline treening on näiteks Jooga Saunas. Treening toimub spetsiaalses ruumis, Sanaariumis, kus temperatuur on kuni 55 kraadi. Keha vabaneb pingetest ning organism puhastub toksiinidest ning mürkidest.

Tantsuline vormilooja Zumba

Zumbast, kui treeningust, on väljakujunenud lausa eraldi rühmitus. Silmapaistvad ning spetsiaalselt tantsuliste liigutuste rõhutamiseks mõeldud riided, muusikalised rütmid ning positiivne suhtumine ning hoiak. Zumba on tõeliselt lõbus ning arendav tantsuline treening, mis koosneb Ladina-Ameerika rütmide saatel tehtavatest sammude ja aeroobsete harjutuste kombinatsioonist. Madalama intensiivsusega Zumbatreening põletab kuni 554 kcal tunnis ning kõrge intensiivsusega trenn lausa 664 kcal tunnis. See on võrreldav näiteks pikamaajooksuga, kuid hoopis lõbusama ning seltskondlikuma ajaviitega.

Nagu Zumbas, nii areneb ka igas teises koordinatsiooni hõlmavas rühmatreeningus üldine tantsuline liikumine ja rütmitaju. Rühmatreeningu eelis on aga professionaalne treener ning saalitäis kaastreenijaid, kellega jagada mõnusat emotsiooni. Kui alguses ei tule sammud välja või kipub segamini minema, siis kogu selle mõnusa vibe’i keskel ei paista see väljagi!

Väljakutsuv ja graatsiline postitants

Järk-järgult on väga populaarseks saanud ka postitantsu treening. Pealtnäha sujuv ja voogav liikumine professionaalse tantsija poolt loob illusiooni kergest ning naiselikust treeningust. Tegelikkuses on aga ka kõige lihtsamate harjutuste taga tugev lihastöö ning vastupidavus. Mis tõestab, et postitants ei ole ainult naistele mõeldud treening. Selleks, et suuta ja jaksata oma keha peene posti ümber näiteks tagurpidi keerata ning erinevaid trikke sooritada, on vaja üpriski tugevaid käsi ning siselihaseid. Postitantsu treening loob väga head eeldused tänapäeval populaarsust koguva, äärmiselt mehise, street workout treeninguga tegelemiseks.

Teadusel põhinev Shaping

Kõikide naiste rõõmuks on endiselt äärmiselt populaarsed ka Venemaa kosmoseteadlaste väljatöötatud Shaping treeningud. Esmapilgul tundi minnes ja ekraanil 90-ndate stiilis trikoo ning retuusidega harjutusi sooritavaid naisi nähes võid ju küll oma mõtteis itsitada, kuid tegelikkuses on tegu tõenäolisemalt ühe teaduslikuma treeningprogrammiga. Shaping on personaalse lähenemisega täisprogramm, mis koosneb spetsiaalsest toitumiskavast, mõõtmistest ning spetsiaalsetest harjutustest.

Tänu väga turvalistele ning puhtalt rasvapõletusele orienteeritud harjutustega on tulemused kiired ning püsivad. Shaping sobib igas vanuses naistele ning on parim viis oma ideaalfiguuri saavutamiseks. Naised, kes on Shaping treeningprogrammi kunagi proovinud, tutvustavad seda tõenäoliselt tulevikus ka oma tütardele.

Erinevate treeningstiilide kombineerimine omavahel loob vaheldusrikkuse ega lase tekkida rutiinil. Pealegi ei ole ka tulemuste saavutamise seisukohalt hea tegeleda ainult üht tüüpi liikumisega. Keha harjub treeningutega ära ning areng jääb seisma. Aeg-ajalt on vaja oma organismi šokeerida ja mugavustsoonist välja tuua. Piisavalt lai tunniplaan lubab katsetada erinevate treeningutega ning annab laia mängumaa!