08. January 2021 5 minutit lugeda

Miks treenida koos personaaltreeneriga?

Elame maailmas, kus imedieete ja “rohte” oma keha muutmiseks on vaat et rohkem, kui inimesi. Pidevalt ilmub uusi lähenemisi, mõeldakse välja uusi harjutusi ning kogu internet on täis erinevaid kavasid. Vaja läheb vaid aega ja pealehakkamist, et need kõik omal nahal ära proovida. Vahel aga jääb pelgalt tahtejõust puudu ning alustamiseks oleks vaja kedagi, kes suudaks tõeliselt motiveerida ja innustada.

*Reval-Sport pakub nüüd ka online-personaaltreeninguid.

Personaaltreener aitab leida just need treeningstiilid, harjutused ja harjumused, milledest kujuneb Sinu elustiil. Vaid nii on muutused püsivad. Samuti on treener Sinu jaoks kogu aeg olemas, kui areng jääb seisma, motivatsiooni napib või tekib küsimusi näiteks toitumise kohta. Oleme inimestena kõik erinevad, nii oma füüsise kui ka psüühika poolest ning seetõttu ongi oluline lähtuda just oma vajadustest ning soovidest.

Personaaltreener aitab püstitada ja saavutada eesmärke

Iga tegevus, mis on eesmärgistatud, viib suurema tõenäosusega ka soovitud tulemuseni. Kuid isegi sel juhul ei ole iga eesmärk saavutatav. Eesmärk peab olema reaalne ning mõistlik. Lühiajaliselt suudab igaüks end sundida ning ka kuu ajaga on võimalik kaotada 10 kg. Tasub aga mõelda, et kas see on ka mõistlik? Sellised “eesmärgid” saavutatakse enamasti oma tervise arvelt ning muutused ei ole püsivad.

Personaaltreener mitte ainult ei aita seada realistlikke eesmärke, vaid on abiks ka nende saavutamisel. Näiteks kui Sinu eesmärgiks on saavutada suveks oma parim rannavorm, siis ei piisa ainult sellest, et teed kuni suveni iga päev 100 kõhulihase harjutust. Parima tulemuse saavutamiseks pead muutma oma toitumist, tegema kardio- ja lihasharjutusi ning seda kõike regulaarselt ning sobivas mahus. Nii kujuneb uutest harjumustest elustiil ning on suur tõenäosus, et eesmärk saada suvevormi, jääb ka püsima.

Personaaltreener koostab tegevuskava

Olles oma eesmärgid paika saanud, tuleb panna paika tegevuskava. Treeningute puhul on kõige tähtsam sooritus ning korrektne tehnika. Ka ainult oma keharaskusega on võimalik saada korralik koormus ja tõhus trenn. Lisaks kuulub kehakoostise muutmisel treeningute juurde alati ka õige toitumine. Selles kõiges aitab Sind personaaltreener.

Lähtuvalt eesmärgist tuleb panna paika mitu korda nädalas, millise intensiivsuse ja koormusega ning mis stiilis trenni tuleks teha. Selleks, et olla tugeva ja hea tervise juures ning tunda end oma kehas hästi, ei ole vaja joosta kümneid kilomeetreid või lugeda piinliku täpsusega kaloreid. Iga tehtud muudatus peab kohanema Sinu elustiiliga. Vastasel juhul on tegu lühiajalise muudatusega. Treener juhendab kuidas leida meelepärased trennid ning kuidas muuta oma toitumist järk-järgult, et muutusi ei oleks korraga liiga palju.

Personaaltreeneriga treenides väheneb vigastuste oht

Kui alustad näiteks esimest korda jõutreeninguga, siis on väga oluline, et enne raskuste kaasamist oskaksid korrektse tehnikaga harjutusi sooritada ka oma keharaskusega. Sama kehtib loomulikult ka kardiotreeningute puhul. Selleks, et hoida oma liigeseid ja lihaseid liigse koormuse ja vigastuste eest pead teadma kuidas ja millisel määral teatud liikumismustrid inimkehale mõjuvad.

Tihti arvatakse, et kuna jooksmine on niivõrd tavaline tegevus, siis sellega alustamiseks ei ole mingeid eelteadmisi või ettevalmistust vaja. Tegelikkuses aga võid teadmatusest teha palju rohkem kahju, kui kasu. Ka jooksmisel on õige tehnika, et mitte koormata oma põlvi, puusasid või selga. Erinevad liigesevalud ning põrutused on väga kiired tulema kui jooksed vale tehnikaga või alustad liiga suure koormusega.

Personaaltreener lähtub ainult Sinust ja arvestab Sinu soovidega

Ei ole vaja ilmselt mainidagi, et iga inimene on erinev. Samamoodi on erinevad ka meie vajadused, elustiil ja valikud treeningute puhul. Kuna liikumine on siiski eelkõige kasutegur tervisele, peab see olema kooskõlas ka kõikide tervislike näitajatega. Professionaalne treener arvestab Sinu eripäradega, nagu näiteks rasedus, erinevad liigese- või lihashaigused, südametöö, suhkruhaigus, varasemad vigastused, kroonilised haigused jms.

Samuti pöörab personaaltreener tähelepanu ka isiklikele eelistustele ja soovidele. Kindlasti on harjutusi, mis Sulle meeldivad ja mis mitte. Sama on ka treeningstiilide puhul. Mõni naudib jooksmist, teisele meeldib tantsida ning kolmas rasket jõutreeningut. Nende harjutuste ja treeningute iseendale peale sundimine, mis Sulle tegelikult ei meeldi, viivad tihti motivatsiooni hoopis alla. Siis on ka vabandused, miks mitte trenni teha, kiired tekkima. Lisaks tuleks arvestada ka sellega, et inimorganism ei ole rumal ning ebameeldivuste korral hakkab keha Sulle hoopis vastu töötama. Personaaltreener võtab kõiki Sinu eelistusi ja soove arvesse ning koostab kava, mis ei ole ainult efektiivne, aga ka motiveeriv.

Personaaltreener paneb Sind end ületama

Kui tunned, et oled oma arengus toppama jäänud ja tahaksid saavutada rohkemat, siis kogenud treener aitab Sul leida uusi ja põnevaid võimalusi enese ületamiseks. Nii nagu iga teise eluvaldkonna puhul, on ka treeningute juures väga olulisel kohal saavutus- ja tunnustusvajadus. Väga sageli peavad inimesed ise end nõrgemaks, kui nad seda tegelikult on. Kogemustega treener oskab hinnata Sinu tegelikku vormi ning suudab Sind panna oma piire ületama. Tegevus, mis pakub rahulolu ja progressi, on motiveeriv.

Ka kogenud treenijal võib aeg-ajal tekkida hetki, kus treeningud muutuvad igavateks ja üksluiseteks. Sama kava ja harjutused nädalast-nädalasse ei ole mitte ainult igav, aga ka ebaefektiivne. Keha harjub koormusega ning seetõttu ei tule ka tulemused. Personaaltreener seevastu aitab tuua treeningutesse vaheldusrikkust põnevate harjutuste, mõne uue treeningvahendi või ka -stiili näol. Vahel tuleb tulemuste saavutamiseks oma mugavustsoonist välja astuda.

Ära unusta, et kui jätad treeningud ja liikumise pikemaks ajaks unarusse, siis on tagasitulek alati raske ja ebameeldiv. Nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Ning mida pikemaks see paus venib, seda raskem saab olema ka sellest väljatulek. Igapäevane mõõdukas ja kerge liikumine mõjuvad kehale ning vaimule ainult positiivselt. Kui tunned, et oled kaotanud motivatsiooni ja innu, siis personaaltreener aitab Sul tagasi ree peale saada.

Uuri lisa ka online-konsultatsioonide ja online-personaaltreeningute kohta.